Peněženky, klienti, adresy (teorie III.)
Každá digitální měna je provozována samostatně, každá má vlastní síť, klienta, uzly, adresy, peněženky apod.
Není možno posílat například Litecoin do Bitcoinové sítě a naopak. Pozor neplést si s multiměnovými peněženkami, které sice umožní přijímat platby v různých měnách, vždy ale na odpovídající adresu (BTC na bitcoinovou adresu, DOGE na dogecoinovou adresu apod.). Většina aplikací Vás ale na neplatnost adresy (tedy i záměnu měn) upozorní.
Bitcoinová adresa (obdobně pak platí pro většinu digitálních měn) je unikátní identifikátor, který Vám umožní přijímat Bitcoiny (BTC). Jde o vygenerovaný řetězec 34 znaků, který vypadá například takto:
1BdskmaBjW2kfnp1xduLZPL6hYghHMTMq7
Tento řetězec je třeba zadat jako cílovou adresu, na kterou bude Vaše BTC (nebo jejich část) převedeny – nejčastěji se provádí kopírováním, nikoliv opisováním.
Často se také můžete setkat s grafickou podobou – adresou převedenou do QR kódu, který můžete nasnímat například mobilním telefonem:
Bitcoinová adresa je ve své podstatě „číslo účtu“, na který můžete přijímat BTC (RECEIVE) nebo na ni BTC posílat (SEND). Bitcoinové adresy jsou v podstatě vyvinuty na jedno použití, ale lze je samozřejmě používat i opakovaně, jakmile si ji jednou vytvoříte, je stále Vaše (po celou dobu kdy k nám máte přístup prostřednictvím nějakého klienta nebo peněženky). Adresy vznikají i samostatně, při částečných transakcích (viz teorie sítě).
Pro lepší orientaci v platbách můžete například vytvořit novou adresu pro Pepíka, který Vám má zaplatit za oběd a případně si ji pojmenovat („Pepík za oběd“), tu mu předat a Pepík na ní pošle požadovaný obnos. A vy hned zjistíte, že to byla platba „Pepíka“ za oběd. Ze samotné platby tuto informaci totiž nelze získat – nejde uvést ani variabilní symbol, adresa odesílatele běžně ani není nijak pojmenována*.
Transakci standardně uvidíte nějak takto:
Jelikož adresu musíte jednak získat (vygenerovat) a jednak k ní musíte mít přístup, abyste ji dokázali ovládat (podobně jako velmi jednoduchý účet), existují dnes různá řešení umožňující spravovat Vaši digitální měnu a to většinou bez hlubších teoretických a technických znalostí.
Základní možnosti správy bitcoinových adres (analogicky pak pro další měny)
- program: plnohodnotný klient Bitcoin Core (jen pokud k tomu máte důvod – viz návod),
- program/aplikace: odlehčený klient – bitcoinová peněženka (light wallet) jako aplikace pro PC nebo Mac,
- on-line řešení – online peněženka s přístupem přes prohlížeč,
- kombinovaná řešení jako je papírová peněženka/hardwarové řešení + online,
- vlastní adresa na Vašem účtu ve směnárně či jiné službě.
Každá z možností má určité výhody a nevýhody, které jsou naznačeny v jednotlivých příspěvcích, je na Vás (s ohledem na pohodlnost a bezpečnost), které řešení zvolíte.
Varování: Používáte-li úschovu Vašich BTC nebo jiných měn na serverech třetích stran, nenechávejte je zde zbytečně ležet a službu si dobře vyberte, když „padne“ směnárna nebo služba, přijdete o ně. Stalo se to již mnohokráte a stane se to zase.
Poznámka: Pro těžbu měn Vám aktuálně postačí jedna peněženka a to bitcoinová. Pokud byste instalovali všechny peněženky všech měn, které budete těžit, jednak zaplníte disk a jednak budete celé dny synchronizovat! POZOR – pokud ale chcete profitovat z měn typu POS (nebo POW/POS), tedy „vybírat si úroky za držení dané měny“, případně těžit sólově, musíte použít standardního klienta pro každou takovouto měnu. Místo ostatních peněženek jiných kryptoměn můžete použít adresy například ze směnáren. Nikdy ale netěžte přímo na Vaše adresy ve směnárnách (P2P těžba), pouze je tam převádějte!
Pokračovat na:
Vybíráme Bitcoinovou peněženku (praxe II.)
Sumář: Návod – peněženky adresy digitálních měn | Bitcoin a další digitální měny, praktické návody – princip sítě, peněženky, klienti, adresy kryptoměn, plnohodnotný versus odlehčený klient BTC.
1 odpověď
[…] Peněženky, klienti, adresy (teorie III.) […]