Bitcoin - návody pro začátečníky

Nejprve úplně lidově a laicky:

Bitcoin je nejznámější a nejpoužívanější digitální měna. Oficiální zkratka pro měnu je BTC. Bitcoin byl první kryptoměnou, tzv. bitcoinová síť byla spuštěna již v lednu 2009.  

Měna nemá fyzickou podobu, Bitcoiny jsou v podstatě jen záznamy v Bitcoinové síti, respektive v její „účetní knize“ (BLOCKCHAIN).

Bitcoiny jsou směnitelné a to jak na ostatní kryptoměny, tak i na „reálné“ peníze, zákonné (fiat) měny. Bitcoiny lze tedy nakoupit nebo prodat, případně je použít přímo k zaplacení zboží nebo služeb u obchodníků, kteří BTC akceptují. Nákup a prodej digitálních měn probíhá nejčastěji na tzv. burzách nebo směnárnách digitálních měn – (bitcoin) exchange. Měnu ale můžete nakoupit i od kamaráda, ve specializovaném BTC bankomatu či například pomocí terminálu Sazky.

Hodnota (kurz) BTC je v čase velmi kolísavá, je určena samozřejmě nabídkou a poptávkou (důvěrou).

Bitcoiny jsou uloženy na tzv. bitcoinových adresách, což si lze představit asi jako bankovní účet. Abyste mohli začít BTC využívat potřebujete „vlastnit“ alespoň jednu bitcoinovou adresu (znát tuto adresu a mít k ní plný přístup). K tomu slouží specializované programy nebo on-line služby, pomocí nichž si můžete založit (vygenerovat) libovolný počet těchto adres. Použít můžete buďto aplikaci pro mobil nebo počítač a nainstalovat si tzv. peněženku (bitcoin wallet), pomocí které budete přijímat a odesílat BTC platby, nebo zvolit online řešení a založit si  peněženku čistě na webu. Peněženky Vám pak umožní pohodlně přijímat i posílat platby v bitcoinech.

Při každé transakci musíte znát BTC adresu příjemce*, tu dostanete od příjemce (obchodníka) buďto přímo jako řetězec znaků nebo jako QR kód pro sejmutí mobilní aplikací.

(*) některé služby dnes umožňují odeslat platbu i bez znalosti BTC adresy příjemce, místo toho je možno příjemce identifikovat například pomocí emailu, speciálního odkazu apod.

Vlevo vidíte BTC adresu, vpravo pak její QR kód:

 

Veškeré transakce v síti tedy probíhají Z nějaké BTC adresy NA jinou BTC adresu* (jakoby z účtu na účet).

(*) technicky je to poněkud komplikovanější, viz princip sítě

Síť po zadání transakce laicky řečeno tuto transakci zpracuje (tedy ověří pravost, odepíše bitcoiny odesílateli a připíše je příjemci) a navždy uloží do blockchainu (účetní knihy). Zpracování v síti chvíli trvá – řádově jde o minuty až desítky minut – po potvrzení sítí je ale transakce neodvolatelná, nevratná, nehrozí zde chargeback, jako například u kreditních karet (kdo zná třeba PayPal). Pokud tedy budete přijímat platbu v BTC, nelekejte se, pokud uvidíte nějaký čas, že transakce je nepotvrzená (Unconfirmed Transaction), síť  ji bude postupně definitivně potvrzovat.

Bitcoin je pseudo-anonymní (*), normálně totiž nikdo neví, že daná BTC adresa, třeba ta nahoře uvedená 1BdskmaBjW2kfnp1xduLZPL6hYghHMTMq7 je právě Vaše.

Na druhou stranu jsou digitální měny transparentní, každý může vidět všechny transakce v síti, jakožto i „zůstatky“ na dané adrese.

(*) existují i digitální měny s vyšší mírou anonymizace


I Bitcoin, podobně jako třeba koruny, je dělitelný, skládá se z určitých jednotek. Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst, existuje tedy sto miliónů základních jednotek (srovnej: Kč = 2 místa = 100 jednotek, haléřů). Nejmenší jednotka je 0.00000001 BTC a je označována jako Satoshi (sat.), 1 BTC má tedy 100.000.000 satoshi.

Nejčastěji používané jednotky:

µBTC – Microbitcoin (často „bits„) = 0.000001 BTC = 100 jednotek (sat.),
mBTC = Milibitcoin (milllibit) = 0.001 = 100.000 jednotek (sat.)

Převod:

100.000.000 satoshi = 1.000.000 bits = 1.000 mBTC = 1 BTC


Podrobněji v následujících příspěvcích nebo v Teorii pro pokročilejší:


Pro praktické využití můžete také rovnou přejít k návodům jak s bitcoiny a jinými digitálními měnami pracovat:

  • správa Bitcoinů nebo jiných měn (klienti, peněženky)
  • chci nakoupit BTC nebo altcoiny (nákup BTC, směna)
  • rád bych nějaké bitcoiny zdarma (faucety, mikroplatby a peněženky)
  • chci prodat moje bitcoiny (prodej BTC a směna)
  • rád bych si vyzkoušel těžbu (mining) bitcoinu či jiných měn
  • chci obchodovat s digitálními měnami
  • kde mohu v Čechách bitcoiny využít?

 


Sumář: Bitcoin – návody pro začátečníkyZákladní informace o Bitcoinu, BTC, praktické návody pro začátečníky. Jednotky, historie, použití Bitcoinu, vývoj kurzu, praktický návod jak začít.