Těžíme digiměny (NiceHash) I.
Láká Vás vyzkoušet si těžbu digitálních měn? Zde je jednoduchý návod, jak toho během 10 minut dosáhnout.
Pokud máte ve svém počítači alespoň trochu výkonnou grafickou kartu typu AMD nebo NVidia (tedy ne integrovanou), můžete si bez jakýchkoliv hlubších znalostí a složitého nastavování poolů a parametrů softwaru pro těžbu digitálních měn, vyzkoušet vlastní těžbu a nějaké získat nějaké bitcoiny.
Ideálním řešením je aktuálně použití nástroje od Nicehash – tedy NiceHash miner
Praktický postup
Stáhněte si z výše uvedeného odkazu aktuální verzi NiceHash mineru, tedy softwaru pro řízení těžby digitálních měn (resp. zde za pronájem výkonu Vašeho počítače).
POZOR – velmi často Vám stažení souboru zablokuje Váš prohlížeč, operační systém nebo antivirus – jakmile je součástí stažených dat jakýkoliv MINER, je to považováno za podezřelou aktivitu nebo virus. Přidejte výjimku do antiviru nebo zvolte variantu, že chcete soubor přesto stáhnout.
Zazipovaný soubor (zip) rozbalte do nějakého vhodného umístění, odtud jej budete spouštět, program se neinstaluje.
Spusťte soubor NiceHashMiner.exe
Prvotní nastavení a benchmarky
Po prvním spuštění budete muset provést nejméně dvě věci a to zadání Vaší bitcoinové adresy (na kterou Vám přijde odměna) a provedení testů výkonu, tedy Benchmarků.
Zvolte Settings a nastavte:
(*) Bitcoin Address – zde zadejte Vaši BTC adresu
Worker Name – klidně nechte worker1 nebo si Vašeho „horníka“ jakkoliv přejmenujte.
Display Currency – zde si můžete zvolit i CZK, dolar bude ale nejpřesnější
V pravé části můžete nastavit detaily – automatické zahájení těžby (Autostart), těžbu jen při nečinnosti (When Idle) apod.
Dále se nastavením nemusíte zabývat, dejte Save a Close.
Benchmarky
Po prvním spuštění nebo aktualizaci musíte provést test výkonu – zvolte Benchmark z úvodního okna programu:
V bloku Dejvice musíte vybrat nejméně jedno zařízení k testu (GPU = grafická karta), vlevo zvolte typ testu (rychlý, standardní nebo precizní) a níže vyberte algoritmy, na základě kterých chcete těžit (buď VŠECHNY nebo minimálně Equihash), zvolte Benchmark All Selected Algorithms, zaškrtněte Start Mining after benchmark a dejte START.
Nějakou chvíli bude program testovat, měli byste vidět průběh:
Poznámka: pokud se ani po deseti minutách nic nestane, celé to zavřete a zkuste znovu. Počítač by také měl být „v klidu“, neměli byste jej po dobu testu zatěžovat.
Jakmile skončí testy, okno se zavře a těžba začne (případně dejte START):
Těžíme přes NiceHash Miner
Jakmile spustíte těžbu, program zavolá externí těžební program (případně poprvé jej bude muset doinstalovat, tak mu to dovolte) – zobrazí se Vám tedy další okno, ve kterém můžete sledovat průběh těžby (jde tedy o samotný miner, program na těžbu, Nice Hash je řídící program, který na základě aktuální poptávky a algoritmu bude volit nejvýhodnější těžbu):
Podle toho jaký algoritmus bude aktivní se Vám v okně mineru mohou zobrazovat různé informace, podstatné je, aby se objevovaly platné podíly (accepted), nikoliv zamítnuté (rejected), pak je něco špatně, většinou v nastavení (měli byste mít aktuální ovladače grafické karty). Okno můžete minimalizovat.
Průběh těžby můžete ale sledovat i v hlavním okně Hash Mineru:
Příkazy Start a Stop slouží k ovládání těžby.
V okně Device je zobrazen přehled zařízení, pomocí nichž se těží, níže pak jejich výkon a výdělečnost, zde například v Kč za den.
Ve spodní liště kromě aktuální ceny zobrazuje aktuální poměr (RATE), tedy cenu/výkon, zůstatek na účtu v BTC a zvolené měně.
Detailní informace o těžbě získáte kliknutím na odkaz Check my stats online!
Podrobné informace o těžbě
Informace jsou rovnou zobrazeny, jsou veřejně dostupné, nemusíte se registrovat/přihlašovat:
V horní části aktuální přehled po algoritmech:
Sloupce – algoritmus, výkon (rychlost) akceptovaný, zamítnutý výkon, výtěžnost (profitabilita), nevyplacený zůstatek účtu.
Níže a vlevo pak totéž v grafickém vyjádření, graf lze zoomovat:
On-line přehled o účtu a výplatě
Nejdůležitější blok – v souvislosti s poskytovaným výkonem zobrazí očekávaný i aktuální výdělek:
Est.next payout time – očekávaný termín výplaty (denně – víkendově – měsíčně)
Est.next payout balance – očekávaná výplata (bohužel ještě bude ponížena o poplatky)
Projected income – odhadovaný výdělek za den, týden a měsíc (na základě aktuálních dat výkonu a času využití)
V horním případě je poskytován výkon jedné podprůměrné grafické karty – termín výplaty spadne do měsíčního cyklu výplaty, který je stanoven pro částky nižší než 0.01 BTC – zde tedy to bude těsně).
Výkon tohoto zařízení je pak 6x vyšší a výplaty dosáhne v týdenním (víkendovém) cyklu, který je určen pro zůstatky nad 0.01 BTC:
Denní cyklus vyplácení je pak určen pro výdělky nad 0.1 BTC.
Přehled výplat pak najdete naspodu stránky – bohužel Vaše odměna bude ještě ponížena o poplatky:
Varování: Těžba na vlastní nebezpečí. V případě chybného nastavení, nevhodného hardwaru, chyby ovladačů apod. může použití těžebních programů způsobovat havárii počítače, případně poškození zdroje nebo grafické karty. Výdělek je jako vždy negarantovaný, byť s NiceHash máme dlouholetou pozitivní zkušenost.
Sumář: Těžíme bitcoin – návod pro začátečníky – Základní praktický návod na těžbu bitcoinu a altcoinů, řešení pro začátečníky. Automatizovaný software pro řízení těžby měn, NiceHash miner, praktický návod.