Obchoduje s digitálními měnami II.
Praktický příklad obchodování s digitální měnou probereme na jedné ze směnáren – Yobit, která nabízí obchodování s více než 700 měnami.
Registraci a zabezpečení určitě zvládnete samostatně, pojďme rovnou obchodovat.
Přijímací (vkladové) adresy v Yobit
Abychom mohli začít obchodovat, musíme mít na účtu Yobit nějaké směnitelné prostředky – tedy alespoň jednu z podporovaných kryptoměn.
V horním menu je Wallet – zde najdete všechny Vaše účty (adresy) pro jednotlivé měny.
Vyhledejme si například DOGE (v poli Search) , zobrazí se všechny měny obsahující text „doge“:
Jelikož jsme měli na mysli klasické DOGECOINy, věnujme se dále prvnímu řádku.
V první sloupci je zkratka měny, dále platný zůstatek, nezpracovaný vklad (deposit), objem měny rezervovaný objednávkami, přibližná hodnota v BTC a ikony vkladu, výběru a historie.
Kliknutím na daný řádek se zobrazí historie transakcí dané měny, standardně obchodování:
Zde například historický nákup měny DOGE za BTC – kupovali jsme od 67 satoshi po 17 satoshi (poslední nákup).
V část History můžete zobrazit i objednávky (Orders), vklady (Deposits), výběry (Widthdrawals), transakce ve hrách (Lotto/Dice).
Vraťme se ale k provedení vkladu na Váš Yoibit účet – například v DOGECOINECH.
Krásně zvolený příklad – peněženka DOGE je aktuálně nefunkční, vklad tedy nelze provést, je zobrazeno varování:
Zvolme tedy jinou měnu, namátkou například převedeme na Yoibit měnu PXI:
Vyhledáme PXI a zvolím ikonu (+) tedy Deposit, zobrazí se PXI adresa pro vklad (řetězec i QR kód):
Adresu, pokud byla použita pro vklad, je možno nahradit novou a to volbou Obtain new address – a jako vždy stará adresa bude také funkční.
Vklad provedeme na zkopírovanou adresu nebo pomocí QR kódu (dle toho z jakého zdroje platbu posíláme).
Poslali jsme z jednoho poolu zapomenutých 15 PXI – nyní vyčkáme na převod (záleží na nastavení poolu, měny atd.):
Probíhající vklad se objeví v Pending Deposits, například pod Wallets, jakmile je potvrzen, měna je připsána na Vašem odpovídajícím účtu (PXI) a transakci najdete například v History – Deposits:
To je vše. Nyní můžete začít obchodovat.
Analyzujeme trh digitálních měn
Vraťme se nyní zpět třeba k DOGE, které jsme v posledním nákupu získali za 17 satoshi za kus (1 DOGE).
V levém menu je TRH (Market), který zobrazuje kurz, změnu a objem jednotlivých obchodovatelných (alternativních) měn.
Vyhledáme si DOGE – opět se zobrazí více měn, nás bude zajímat první řádek (měnový pár DOGE – BTC)
Toto nejjednodušší zobrazení tedy říká, že aktuálně DOGE posílilo o 8,2% (znaménko plus a zelený text), jeho aktuální kurz/cena je 40 satoshi a za posledních 24 hodin se zobchodovalo 3,8 bitcoinu v DOGEcoinech. Což je aktuálně asi 115.000 Kč (podstatný je ale objem).
Kliknutím na daný řádek se otevře obrazovka trhu měnového páru DOGE/BTC, která je rozdělena do několika sekcí.
Grafy měnového páru, vývoj kurzu
V horní části je burzovní „svíčkový graf“, kde je možno sledovat trendy. Základní časový úsek je 12 hodin, lze zvolit 24 hodin, 7 dní, měsíc, 6 měsíců.
Zelené a červené „svíce“ ukazují vždy jednu obchodní periodu, jeden časový úsek. Svíčka je vytvořena tak, že se spojí úsečkou v daném úseku dosažené low (nejnižší cena) a high (nejvyšší cena), tím vznikne knot. Tělo svíčky je pak tvořeno obdélníčkem, který končí vodorovně na otevírací a zavírací ceně. Pokud je zavírací cena výše než otevírací, pak obchodníci měli ohledně ceny po celou obchodní dobu rostoucí, tedy býčí očekávání. Pokud cena zavřela níže, než otevřela, pak převládala medvědí nálada, tedy očekávání poklesu.
Jinak řečeno:
Knot = nabídky, svíčka = aktuální ceny (v dané periodě)
zelené svíce = kurz (cena) první měny z páru (DOGE) rostl (v daném časovém úseku)
červené svíce = kurz (cena) první měny z páru (DOGE) cena klesal
Najetím kurzoru na daný prvek grafu lze zobrazit detaily (dejme si měsíční kurz tam bude změna výraznější):
Otevírací cena DOGE byla 37, ale zavírací cena činila 43 satoshi. Nejnižší realizovaná nabídka byla 37, nejvyšší pak 50. Kurz DOGE (vůči BTC) tedy v této periodě rostl.
Důležitý je ovšem i objem realizovaných obchodů (VOLUME). Obecně je dobré, aby objem obchodů byl vysoký, protože jen v tom případě se burza (trh měny) hýbe a výkyvy ceny jsou výraznější, hlubší. Objem obchodů totiž koreluje s tzv. VOLATILITOU (mírou kolísání hodnoty) – čím je větší volatilita, tím také kurz kolísá ve větším rozpětí.
Nejhorší je mrtvý trh, který se nikam nehýbe, tzv. CHOP (anglické „čop“). V hantýrce se říká, že trh jde do strany, tedy není zde žádný trend, trh se nikam nehýbe a zůstává kolem stejné hodnoty.
Nesložitě řekněme, že máme tři trhy podle pohybu:
- býčí (jdeme nahoru)
- medvědí (jdeme dolů)
- CHOP (jdeme do strany, spíše stagnujeme).
POZOR výjimka – v případě, že nespekulujete na kryptoměny, je vhodné POČÍTAT i se stagnujícím trhem (CHOP). Za předpokladu, že existuje alespoň nějaká rozumná poptávka (abyste prodali), víte, že když těžíte, vytěžíte v delším časovém úseku stále „stejnou hodnotu“.
Pro určení ceny, kromě svíčkového grafu, nejlépe využijeme knihu objednávek, tedy aktuální příkazy nabídky a poptávky.
Kniha objednávek a realizovaných obchodů
Ve spodní části pak najdete aktuální příkazy nabídky a poptávky – SELL a BUY ORDER.
Z obrázku je jasně patrné, že nejvyšší cena, kterou v daný okamžik můžeme dostat, je 0.00000039 BTC za 1 DOGE. V pravém sloupci (BUY) existuje takováto poptávka. Ovšem pouze do limitu cca 1 BTC, což je objem poptávky na této cenové hranici. Pokud bychom chtěli prodat více, pak bychom okamžitě prodali ještě 692389 DOGE za cenu 38 satoshi, případně pokud půjdeme až do třetího řádku – 4889861 DOGE za cenu 37 satoshi.
A opačně – nejlevněji aktuálně nakoupíme za 40 satoshi a to maximálně v objemu 0.087 BTC (tedy 217679 DOGE).
Pravidlo 1 – jde o střet nabídky a poptávky, sleduji proto „opačný sloupec“, když prodávám tak BUY (za kolik je někdo ochotný nakoupit), když nakupuji, zajímá mne cena ve sloupci SELL (za kolik je ochotný prodat). To platí pro rychlé obchody – opačně sleduji trh, za kolik prodávají ostatní a mohu zvolit stejnou nebo vyšší cenou hladinu (chci prodat dráže než je trh), případně sleduji za kolik je měna v nabídce a mohu zadat nižší cenu než je top (chci nakoupit levněji).
Pravidlo 2 – obchody se uspokojují „odshora v knize objednávek a v pořadí objednávek na stejné cenové hladině“ (ovšem pouze za předpokladu, že se poptávka střetne s nabídkou). Zadá-li tedy někdo příkaz k nákupu s cenou vyšší než je aktuálně trh (vyšší než první pozice v SELL, musíme nyní uvažovat obráceně), například DOGE za 42 satoshi v objemu 1 BTC, provedou se všechny příkazy k prodeji za cenu 40,41 a 42. Zbytek (jelikož další cena v SELL bude 43) nebude realizován a v pravém sloupci BUY se objeví příkaz na nákup za 42 satoshi v objemu cca 0,69 BTC (1 BTC mínus 0.08 BTC za 40 mínus 0.13 BTC za 41 mínus 0.1 BTC za 42). A opačně.
V závislosti na strategii si tedy všímáme zejména buďto levé nebo pravé strany knihy příkazů (nejlépe ale obou stran, případně „hloubky trhu“).
Pokud chceme hned anebo „brzy“ prodat, sledujeme poptávku (BUY), tedy to, jaký objem a za kolik jsou ochotni ostatní danou měnu nakoupit. U BUY tedy sleduje horní pozice.
Pokud chceme s určitým rizikem nerealizovatelnosti obchodu více vydělat, sledujeme nabídku ostatních (SELL). Zde můžeme sledovat i „spodnější“ objednávky (ale s rozumem!), případně si zvolit (odhadnout) vlastní cenu a tu nastavit.
Kliknutím na řádek v knize objednávek (BUY nebo SELL) přeneseme CENU do příkazu – pozor přenášejte první cenu, poté až objem – systém nabere z řádku objednávky oba údaje.
V pravé části pak najdete knihu realizovaných příkazů (TRADE HISTORY).
Zde zjistíte čas obchodu, jeho směr, cenu a objem zobchodovaných prostředků.
Kdy je obchod kryptoměn realizován
Jednoduše řečeno, v okamžiku kdy se Vaše nabídka potká s poptávkou. V daném okamžiku dojde ke směně (prodeji) celého objemu nebo části (nedosahuje-li objem poptávky objemu Vaší nabídky).
Ale pozor – pokud je například v nabídce (SELL) 217 tisíc DOGE za cenu 40 satoshi a vy zadáte příkaz SELL 5000 DOGE za 40 satoshi, musí se nejprve vypořádat obchody ve frontě (na stejné cenové hladině, případně nižší) před Vámi (tedy cca 217 tisíc DOGE za tuto cenu).
Proto je dobré sledovat objem obchodů (zda trh žije), rozpětí cen, vývoj měnového páru v čase apod.
Zajímavé je sledovat i graf hloubky trhu, tedy nabídku a poptávku na různých cenách (Depth).
Graf můžete přepnout ze svíčkového grafu (Order Book).
Standardně bude graf hloubky trhu vypadat nějak takto (nejobchodovanější pár DASH/BTC) :
Výška grafu představuje objem nabídky nebo poptávky kumulativně na dané cenové hladině. Pokud by mne tedy například zajímal nákup DASH, mohu si na každé ceně (ose X) najít odpovídající objem poptávky – zde extrémně vyrovnané.
Ona mezera mezi oběma grafy představuje prostor, ve kterém se aktuálně nedokáže napárovat, tedy uspokojit nabídka s poptávkou. Pokud se potkají na stejné cenové hladině, obchod se za standardních podmínek realizuje.
Graf níže pak ukazuje aktuálně mrtvý trh – pouze nabídka, nulová poptávka:
Pokračovat na:
Základy obchodování s kryptoměnani III.
Základy obchodování s kryptoměnani I.
Sumář: Obchodování s digitální měnou II | Praktické návody nejen pro začátečníky, obchodování s bitcoinem a altcoiny, směna, burza, Yobit, tržní cena, kurz, nabídka, poptávka, burzovní graf, směnárna.