Těžba bitcoinu a jiných měn na poolu I.
Máme-li vybranou kryptoměnu (viz strategie těžby) a pool (viz Vybíráme pool pro těžbu), na kterém chceme těžit, můžeme začít.
Těžíme na poolu typu MPOS (jen softwarové provedení)
Pool typu MPOS (Mining Portal Open Source) je nejběžnějším typem poolu z hlediska použitého softwaru. Jde o těžební portál založený na webovém rozhraní, ke kterému lze snadno přistupovat pomocí obyčejného internetového prohlížeče. MPOS je otevřený software (open source project), dostupný pro provozovatele poolů nebo vývojáře na https://github.com/MPOS/php-mpos
Software umožňuje pouze těžbu v poolu, nikoliv sólo těžbu (viz P2P).
Jelikož jde v podstatě o standard, není pro uživatele (minery) problém rychle se zorientovat na nejrůznějších poolech, založených třeba i na jiném softwaru.
Začínáme na poolu typu MPOS
Na server (pool) je třeba se velmi jednoduše registrovat.
Pozor existuje velké množství serverů, které poskytují na jedné doméně (třeba supernova.cc) několik různých poolů – většinou rozlišených subdoménou (au.suprnova.cc pro Aurumcoin pool, ster.suprnova.cc pro Sterlingcoin pool apod.), případně adresářem (x11-x13-pool.org/czecoin).
Proč to zmiňuji?
Záleží totiž, jak jsou servery nastaveny – některé jako třeba suprnova mají již u většiny poolů tzv. „unified login“, což znamená, že pro všechny pooly na doméně je používán jeden univerzální účet, jeden login. U části se však musíte do každého jednotlivého poolu registrovat zvlášť.
Berme historický příklad pro vhodně zvolený pool pro Peercoin:
V pravém horním rohu pod Guest nebo v menu Other provedeme registraci (Sign Up).
Tento pool používá složitější variantu registrace – vyžaduje rovnou adresu kryptoměny (můžete ale adresu ze směnárny, nebudete na ní těžit, pouze tam výdělek jednou za čas automaticky převádět).
Software MPOS umožňuje nastavení parametrů, co je vyžadováno – někdy se tedy budete potkávat s CAPTCHA, někdy budete muset verifikovat email, jindy je třeba zadat adresu kryptoměny.
Coin Address – než se registrujete na daný pool, musíte si někde založit odpovídající adresu (té dané měny, kterou chcete těžit) – buď přes klienta (viz kapitola Peněženky) nebo Směnárnu (např. na Cryptsy).
PIN – klasický čtyřmístný číselný PIN; slouží ke změně údajů Vašeho účtu.
Registrujte se, pokud bude systém požadovat ověření adresy emailu, potvrďte.
Nastavení poolu pro těžbu
Pokud jste registrováni, přihlaste se. Abyste mohli začít těžit, vždy potřebujete 3 základní údaje:
ADRESU POOLU + PORT + WORKER (horníka)
Pouze třetí parametr nastavujete, ostatní je dané.
Přidáváme horníka (Worker)
Jděte do My Account > My Workers – zde najdete přehled Vašich „horníků“.
Worker ve své podstatě slouží k identifikaci, kdo že to posílá výsledky na pool, pomocí horníka a hesla se poolu autorizujete a následně je Vám na základě tohoto započítávána práce (shares).
Na počátku nebudete mít žádného „Workera“ nastaveného, přidáte ho ale úplně snadno – zadejte libovolný název (například x – je to horník, ne Váš NICK!!!) a libovolné heslo (nejlépe zase jen x), dejte Add New Worker, horník se vytvoří a objeví se na levé straně:
Zde je již v přehledu:
Do těžebního programu (pod parametr –u) vždy zadáváte celou konfiguraci Weblogin.WorkerName, tedy Váš_login_na poolu + tečku + jméno horníka
- podle horního obrázku to bude tedy x
- pokud by byl Váš login na poolu „PepazDepa“ a horníci „x1“ a „x2“, pak zadáváte
- x1 nebo PepazDepa.x2
A jedna dobrá rada:
Název horníka zadávejte klidně na všechny pooly stejné a pokud možno jednouché (1,2, x1, x2 atd.). Nemusíte pak přemýšlet, kde jak co máte pojmenované. Druhou dobrou volbou (pokud pooly rozlišují měny jen podle portů jako ispace) je pojmenovávat horníky podle zkratky měny (pak hned vidíte, že LTC nebo PPC apod.)!
Heslo klidně jen x – na poolech, kde je heslo přednastaveno se právě používá právě jen „x“.
Toto je výjimka – nikdo Vám nemá co ukrást, pokud uhodne název Vašeho horníka a jeho heslo, jediné co může – těžit na Vás (a to by bylo fajn, ne?).
Parametry poolu pro těžební software
Zbylé dva parametry – adresu poolu a port najdete v Help > Getting Started
Adresa poolu (včetně protokolu) je stratum+tcp://peercoin.ecoining.com, a port pak 3336.
Tedy celý příkaz pro miner (konkrétně cgminer) bude vypadat takto:
./cgminer -o stratum+tcp://peercoin.ecoining.com:3336 -u MedaMarty.x -p x
Nastavení a práci s jednotlivými těžebními programy najdete v Těžební software – nastavení a ovládání.
Dashboard poolu – základní přehled
Celkový přehled Vaší těžby jakožto i aktivit poolu najdete na základní stránce (Dashboard).
My Hashrate – Váš aktuální výkon v MHs nebo GHs
Pool Hashrate– aktuální výkon celého poolu
My Sharerate – počet Vámi odevzdaných akcií (shares) za vteřinu
Pool Workers – počet horníků (ne uživatelů) poolu
Net Hashrate – celkový výkon sítě (často nespolehlivé, chyba i v řádu)
PPC/USD – aktuální kurz měny
Current Block – aktuálně počítaný blok
% of Expected Shares – udává, kolik z očekávaných akcií bylo již odevzdáno
Pravděpodobnost nalezení bloku se dá vyjádřit poměrně jednoduše – z Difficulty znáte maximální počet řešení, které mohou vést k nalezení bloku (zde tedy něco přes 313 miliónů). Pokud by složitost, se kterou těžíte, byla právě 1 (jedna), pak šance na nalezení bloku je 1:313 mil.
Pokud budete počítat s jinou složitostí pak je tato šance rovna
SLOŽITOST ODEVZDÁVANÉHO ŘEŠENÍ (podíly) děleno SLOŽITOST BLOKU
Aktuálně tedy 2417 (složitost, v níž počítá můj horník) / 313,233,846 = 0,077% šance nalezení bloku.
Nebo jinak, než jsem dopsal odstavec, počet odevzdaných řešení dosáhl 312.107.996, což při složitosti 320.970.242 = 97,22%. V podstatě smůla, blíží se limitu (pokud nám to jiný pool nevyfoukne).
POZOR u scryptových měn a z nich odvozených měn/algoritmů toto funguje trochu jinak v závislosti na parametrech algoritmu.
PPC Est Earning – Váš odhadovaný výdělek z daného kola (bloku) na základě již odevzdaných akcií
Difficulty – složitost sítě
Change in X Blocks Est Next Difficulty – odhadovaná složitost při dalším přepočtu (za X bloků)
Est Avg Time per Block – průměrný čas nalezení bloku
Co jsou to ty SHARES neboli podíly?
Shares jsou často zaměňovány začátečníky s bloky – obzvláště když na počátku své těžby vidí v mineru, při společné těžbě na poolu, takovéto hlášky:
Shares
Pool rozseká řešení (hashování nového bloku) na mnoho dílčích kusů – tzv. shares, česky nejčastěji překládané jako podíly (nebo akcie). V závislosti na nastavení poolu může mít ale každý podíl různou vlastní složitost. Pokud by pooly nepoužívali tzv. variabilní složitost (Vardiff), jako tomu bylo v minulosti, tak by si moderní stroje přes těžební program neustále stahovaly jednotlivé podíly se složitostí jedna a tyto by po vyřešení vracely zpět na pool. Jelikož ale na poolu těží mineři s různě velkými stroji, pool přepočítává podíly a v závislosti na výkonu daného horníka práci přiděluje podle výkonu, tedy s různou složitostí (prostě každému dá jiný kus koláče).
Podíly (shares) nejsou bloky! Ale jsou součástí hledání bloku a započítají se do výplaty, jakmile je nějaký, byť úplně jiný, blok nalezen.
Počty nám komplikuje VARDIFF
Mluvíme o akciích odevzdaných a očekávaných, ale vše nám to ještě komplikuje jedna věc a to tzv. VARDIFF, což je Variable Difficulty, tedy variabilní obtížnost.
Vardiff již dnes používá naprostá většina serverů, neboť výrazně serverům odlehčuje, tedy snižuje zatížení serveru a dobu, po kterou si horník ze serveru „tahá“ práci. Pool je tak schopen rozdělovat práci podle aktuálních možností (tedy výkonu) jednotlivých zařízení – mohou těžit slabší i silnější zařízení.
Úplně jednoduše – software poolu sleduje práci, kterou odevzdáváte, a vyhodnocuje, zda ji odevzdáváte příliš pomalu nebo příliš rychle. Podle toho pak obtížnost zvyšuje (dá Vám větší kus práce) nebo snižuje (přidělí Vám menší kus práce).
Toto číslo pak můžete vidět na poolu v informacích o horníkovi (Worker Information), případně těžebním softwaru.
S touto obtížností je samozřejmě vždy počítáno při výplatě za těžbu – ke každé akcii je tato obtížnost navázána a je tak následně Váš podíl na práci přepočten!
VARDIFF poznáte hlavně při zahájení těžby v těžebním softwaru – jakmile začnete, zdá se Vám, že skáče jeden podíl za druhým a pak se to zpomaluje a zpomaluje…. Ale to je právě optimalizací, je Vám zvyšována obtížnost – místo 10 dílčích výsledků odevzdáte jeden (a počítá se jako deset).
A jedno pravidlo na závěr!
Na poolu používejte více různých horníků (worker), pokud máte výkonově odlišná zařízení!
Pokud těžíte na grafické kartě a zároveň na 120 MHs scryptovacím zřízením, nespouštějte těžbu pod stejným horníkem, budou s tím problémy (pro ten slabý stroj).
Podobné stroje = stejný horník, výkonově odlišné = jiní horníci, třeba MedaMarty.rychlik a MedaMarty.pomalik
Počet a typ podílů (zde pouze validní a nevalidní) najdete v dalším bloku:
V levé části jsou Vaše validní a nevalidní akcie (shares), v pravém pak souhrn za celý pool.
Moje efektivita na poolu dosahuje 100%, tj. všechny podíly byly tedy poolem akceptovány (ovšem pouze ty na pool odeslané, některé typy zastaralých akcií na pool vůbec neodcházejí; typicky pro měny s nízkou složitostí – rychlými bloky; viz Antminer).
POZOR – pokud vykazujete 100% (či nějaký vysoký podíl) nevalidních shares a pool nikoliv, máte chybně nastaven těžební program – typicky těžíte nevhodným algoritmem. Pokud i pooly vykazují vysoký podíl chybných akcií, je chyba v síti (typicky u nových měn, záseku blockchainu – klienta apod.).
V další části vidíte aktuální stav Vašeho účtu na daném poolu:
Confirmed – již potvrzené mince, můžete převést.
Unconfirmed – mince čekají na potvrzení (ne vždy odmaturování, není podstatné). Počet potřebných bloků hledejte ve Statistikách poolu:
„Round Earnings are not credited until 10 confirms.“
„Round Earnings are not credited until 360 confirms.“
POZOR – mince „odmaturují“ samozřejmě v síti, nikoliv na poolu a současně pooly nastavují potvrzení vytěžené měny podle svého (často nečekají, až dozrají právě vytěžené mince). Běžně se tak můžete setkat se situací, bloky jsou všechny již potvrzeny, než pool přidá další blok – zde i poslední blok starý 15 minut byl potvrzen:
A naopak – jiná měna s 360 konfirmacemi bude na poolu vyřizována třeba takto, neboť skutečně čeká, až mince odmaturují:
V pravé části pak najdete přehled Vašich horníků, jejich aktuální „rychlost“ (výkon) a složitost:
Na spodní části pak přehled posledních nalezených bloků:
Lidový parametr – štěstí poolu
Dobrým vodítkem bývá i „štěstí poolu“ – tedy poměr odevzdaných (Actual) a očekávaných akcií. V podstatě jde o to, kolik procent z maximálně možné práce pool potřeboval, aby daný blok nalezl (pozor nemusí to být stejný, jde o první nalezený)!
100% = standard (dlouhodobě se výsledek bude pohybovat okolo této hodnoty)
< 100% = štěstí (nalezeno dříve než vyčerpán maximální počet kombinací). Viz 137214 – zde je ale vidět, že pool mezitím ještě neúspěšně počítal blok 137213, ten mu někdo vyfoukl, skočil na 137214 a ten již připojil.
>100% = smůla (nalezení daného bloku trvalo příliš dlouho, mezitím byly nalezeny bloky jinými minery, shares se pořád v PPLNS, nejběžnějším algoritmu odměňování, kumulují). Viz 137201 (poslední nalezený 137182 a pak 19 bloků nic).
Nastavení účtu na poolu typu MPOS
Pro převod výplaty je nutno nastavit adresu, na kterou se mají vytěžené mince převádět. Toto provedete v bloku My Account > Edit Account.
Username a User ID – nelze změnit. API Key – přístupový klíč pro jiné aplikace (kód zobrazíte přes QR kód)
Timezone – zde si můžete nastavit časovou zónu (Europe/Prague).
PAYMENT ADDRESS – Vaše adresa odpovídající měny (z klienta nebo Směnárny).
Donation % – podíl, který chcete věnovat poolu v %.
AUTOMATIC PAYOUT THRESHOLD – minimum pro automatickou výplatu (jakmile je překročen, mince odejdou na výše uvedenou adresu).
Anonymous Account – pokud zapnete, bude se místo Vašeho Username na poolu zobrazovat anonymous
4 Digit PIN– pokud chcete editovat účet, musíte zadat Váš PIN na poolu (viz registrace).
Výplata na poolu je prováděna automaticky (pokud není dočasně zastavena) a to podle Vašeho nastavení v Automatic Payout. Většinou je to otázka několika málo minut.
O něco níže máte možnost převést výdělek manuálně (pozor na poplatky – to platí i pro auto-payment; pokud jsou nějaké poplatky, nemusíte si posílat každou drobnou minci). Stačí jen zadat Váš PIN:
V pravé části máte možnost změnit heslo (potřebuje staré a nové heslo a PIN).
Zapomenutý PIN
Pokud zapomenete PIN, musíte si nechat vygenerovat nový a to v pravé dolní části pod Reset PIN – zadejte jen heslo poolu a PIN Vám přijde na email (nový, náhodně vygenerovaný).
Moje transakce na poolu
Kompletní přehled najdete v My Account > Transaction.
Podstatný je filtr – zvolte
- Credit (výdělek)
- Debit_AP (automatická výplata)
- Debit_MP (manuální výplata)
- Donation (dary poolu)
- Fee (poplatky poolu).
Případně status – Confirmed, Unconfirmed (nepotvrzený) nebo
Orphan block – sirotek, lidový název pro bloky nezahrnuté do blockchainu, jednoduše řečeno „zahozené bloky“. V podobném čase (nebo chybou sítě) bylo spočítáno více bloků, přiřazen ale může být pouze jeden – ostatní musí být zahozeny. Transakce z ORPHAN bloků jsou vyjmuty a pokud nebyly zahrnuty v bloku připojeném k blockchainu, připojují se opět k dalšímu bloku.
Příklad – filtr Debit_AP, status nenastaven:
Pokud je pool správně nastaven a odkazuje správně na patřičný blockchain měny, můžete pomocí odkazu transakce přeskočit rovnou do exploreru a sledovat Vaše transakce:
Kliknutím na Vaši příjmovou adresu můžete pak vyjet transakce přímo z blockchainu, nikoliv z poolu.
Pokud Vám peníze visí někde na cestě, podívejte se vždy pomocí odpovídajícího exploreru na blockchain, minimálně zjistíte, zda odešly od příjemce a zda nečekají na potvrzení, případně že již došly k příjemci a třeba o nich neví (například kvůli zastaralému klientovi).
Menu Earning – statistiky Vašeho výdělku
K tomu není třeba asi nic dodávat – celkový přehled a dále rozpad za poslední hodinu, den, týden, měsíc a rok podle druhu transakce:
Ostatní možnosti účtu
Notification
- Zde si můžete nastavit notifikace na email v případě výpadku horníka, nalezení nového bloku, výplaty, přihlášení.
Invitations
- Můžete pozvat kamarády… tedy ne na pivo, ale na pool
QR Codes
- API klíč v QR kódu pro mobilní aplikace
Statistiky poolu typu MPOS
Statistics > Pool
V první části najdete síň slávy, tedy průběžné pořadí minerů podle počtu akcií a výkonu.
Druhá část je podstatnější – jde o výkon poolu a stav sítě dané měny:
Vše již znáte z Dashboardu, zde se pouze mluví navíc o kole – Round (směně), což v případě PPLNS výplatního schématu je trochu matoucí – hlavně je třeba rozlišit ROUND SHARES a PPLNS ROUND SHARES.
Systémy odměňování v poolech podle jejich druhu najdete zde
Statistiky bloku – očekávané, PPLNS, aktuální podíly
V horní části najdeme graf akcií v jednotlivých blocích – po najetí myší se zobrazí konkrétní hodnoty, většinou stačí sledovat pouze průběh křivek.
Excepted Shares – již jsme probírali, je to očekávaný počet (maximální) akcií, který vychází ze složitosti sítě; zde je složitost po celou dobu konstantní – zelená linie je tedy rovná.
Actual shares – to je skutečný počet odevzdaných akcií (schválně jsem vybral „dlouhý blok“)
PPLNS shares – to je počet akcií započtených do odměn horníků.
Takto pak nějak může vypadat klasický průběh:
Zelená = očekávané; složitost lítá nahoru a dolů (přepočet po bloku), kolísá tedy i počet očekávaných
Červená = aktuální, tedy reálně odevzdané, ty mají pochopitelně největší rozptyl („štěstí“)
Modrá = PPLNS – poklidnější, jakýsi průměr za několik posledních bloků a z toho odvozené výplaty
Pod grafem je souhrnná tabulka v jednotlivých časových obdobích a dále posledních X nalezených bloků.
Štěstí poolu
- celkové procento je zde 102,09% což je celkem standardní – pod 100% se dostaneme většinou jen v určitém kratším období, např. v poslední hodině a 24 hodinách:
Těch 100% totiž znamená, že pool běží normálně, pokud bude dlouhodobě výrazně nad 100%, je něco špatně a pokud je to poolem, je nutno se přesunout jinam. A naopak pokud bude dlouhodobě hluboko pod 100%, je opět něco špatně (síť nebo nastavení poolu).
Statistiky směny / kola (Round)
Bez ohledu na předchozí výklad teorie odměňování Vám stačí pamatovat si, že kolo (směna) souvisí s výplatou za těžbu.
V horní části najdete vždy statistiky za poslední směnu, můžete listovat šipkami nebo vyhledat podle čísla bloku (blok/směna).
Všechno podstatné bylo probráno v předcházejících kapitolách, proto jen stručně:
ID – číslo směny (ne bloku)
Height – výška bloku, tedy jeho vzdálenost od prvotního, no prostě číslo bloku
Amount – odměna za nalezení bloku
Confirmations – 1 left (nepotvrzeno zbývá jeden blok) stav
Z PPLNS výpočtů nás snad může zajímat jen údaj o délce směny ve vteřinách (Seconds This Round).
Obdobně ze spodních tabulek nás zajímá v podstatě jen náš výsledek – vyhledejte si Váš nick a údaje si klidně prostudujte:
Podstatné bude procento ROUND a PPLNS – vyčtete tak Váš podíl odevzdaných akcií v daném kole (4,07%) nebo ze všech PPLNS započítávaných akcií (4,06%). Toto bylo velmi rychlé kolo, většina akcií je z PPLNS, tedy minulých kol. V předminulém kole tomu bylo jinak – 14,779 aktuálních a 40,174 PPLNS akcií.
Výdělek 81 : 49 (1,6x) versus poměr aktuálních 53.812:14.779 (3,6x).
Jde o Vaše peníze, tak proto tak obšírně, ale snad už je to jasné.
Dále pak hodnocení kola – Vaše celkové podíly a počty/podíly nevalidních (zde 0%):
A v posledním bloku totéž, ale v odměňovaných akciích.
Zbývající položky
Další položky menu nejsou podstatné, najdete zde:
- Blockfinder (žebříček vítězů)
- Uptime (většinou nefunkční)
- Graphs (grafy)
- Donors (dárci/přispěvovatelé).
A to je vše. Tedy vše podstatné, co na poolu typu MPOS můžete provádět.
Shrnutí: Těžba bitcoinu a jiných měn na poolu I. | Kompletní praktický návod na těžbu bitcoinu BTC a alternativních digitálních měn na poolu typu MPOS. Jak těžit bitcoin a kryptoměny na poolu.