Těžíme bitcoiny či jinou digitální měnu (teoretický základ)
Solo režim
Na počátku se kryptoměny těžily výhradně v tzv. sólo režimu, kdy každý miner těžil samostatně na svém počítači. Pro výpočet řešení (v nějakém rozumném čase) postačil procesor či později výkonná grafická karta. Pokud miner nalezl správné řešení dle daného algoritmu kryptoměny, došlo k vytvoření bloku a tím i k připsání odměny za nalezení bloku.
Celá odměna za nalezení bloku kryptoměny, včetně případných transakčních poplatků ze sítě, připadá danému těžaři, který poskytl řešení (nalezl blok). Máto ale háček…..
Se vzrůstající složitostí kryptoměn a prudkým nárůstem počtu specializovaných těžebních zařízení a minerů obecně, začala být těžba pro jednotlivce příliš náročná a neefektivní, neboť i s poměrně výkonnými zařízeními může trvat nalezení jednoho jediného bloku dny, týdny i roky.
Příklad: pokud byste nyní, zcela SEBEVRAŽEDNĚ, těžili samostatně (sólově) např. BITCOIN, tak by TEORETICKÁ pravděpodobnost nalezení bloku při použití jednoho aktuálně nejvýkonnějšího Antmineru S9 s výkonem cca 13 THs by vypadalo takto:
Což znamená, že pokud budete mít „průměrné štěstí“ najdete BTC blok asi za 3276 dní, tedy za více než 8 let. Vaše odměna by byla (aktuálně) celých 12,5 BTC. Jenže štěstí mít také nemusíte (to je skoro „nabeton“ 🙂 a blok nenajdete nikdy (někdo bude zkrátka rychlejší). Výpočet je ale platný pro aktuální složitost BTC – a jak již víte, v případě BTC se složitost aktuálně zvyšuje zhruba každých 14 dní a navíc odměna se bude dále a dále půlit.
Nikdy netěžte v sólo režimu kryptoměnu, u které Vám nalezení jednoho bloku bude s Vaším výkonem trvat déle než maximálně několik málo hodin (spíše desítek minut)! Občas sice můžete mít štěstí a blok najdete na začátku onoho pravděpodobnostního časového úseku (třeba po minutě), ale také nemusíte najít blok vůbec!
Pro posouzení efektivity těžby v sólo režimu zohledněte vždy nejméně 5 parametrů a to:
- Složitost kryptoměny (diff), tedy „pravděpodobnost nalezení bloku“,
- Výši odměny za nalezení bloku,
- Aktuální (nebo očekávaný) kurz kryptoměny,
- Výkon Vašich zařízení (větší výkon = vyšší šance na nalezení bloku),
- Náklady zejména na elektřinu, případně návratnost (ROI) investice.
Nebo jednoduše použijte některý z tzv. MINING KALKULÁTORŮ.
Sólo mining má dvě základní výhody – odměna za nalezení bloku je celá Vaše a nejste závislí na serióznosti a spolehlivosti provozovatele poolu. Nevýhody ovšem výrazně převažují.
Pokud chcete těžit sólo, je třeba dodržet vždy tento základní obecný princip – detailní návod najdete zde
Těžební kalkulátory (Mining profitability Calculator)
Na Internetu můžete najít několik (různě špatných) kalkulátorů výdělku, resp. profitu – nejčastěji ve formě žebříčku (srovnání) vybraných kryptoměn, případně i jako čisté kalkulace při daném výkonu a nákladech.
Většina multipoolů (viz dále) mechanicky přebírá data z nejznámějšího kalkulátoru a to CoinWarzu:
Celkové srovnání:
http://www.coinwarz.com/cryptocurrency
Detailní kalkulátor vybrané měny:
http://www.coinwarz.com/calculators
Dalším často používaným kalkulátorem je Whattomine:
Praktický návod na Těžební kalkulátory (Mining profitability Calculator)
Mining Pooly – těžební pooly
V současné době, vzhledem k obtížnosti procesu těžby a nalezení bloku dané kryptoměny, naprostá většina minerů netěží samostatně, sólo, ale na tzv. poolech (mining pool).
Mining Pool je v podstatě seskupení několika nebo i mnoha tisíců těžařů, kteří se na nalezení bloku kryptoměny podílejí společně. Jelikož jediná generovaná odměna za těžbu je vázána na nalezení bloku, samostatný miner nemusí vytěžit i dlouhé roky vůbec nic, zatímco na poolu se stejným zařízením bude dostávat určitou poměrnou část z jednoho každého nalezeného bloku, ke kterému přispěl, a to i mnohokráte za den či hodinu.
Odměna z nalezeného bloku je v poolu totiž (podle různých pravidel, viz dále) rozdělena mezi všechny podílející se těžaře. Situaci si můžete velmi zjednodušeně představit tak, že pokud byste těžili na poolu pouze 4 s totožným výkonem, každý z Vás by dostal při nalezení bloku asi jednu čtvrtinu odměny za daný blok (mínus poplatky).
Určitou nevýhodou jsou na druhé straně poplatky odváděné provozovateli poolu, ale dnes se u klasických poolů pohybují od nuly do 2% z Vaší odměny.
Technické řešení těžařského uskupení jsem si s dovolením vypůjčil z Wikipedie:
Na princip fungování těžařských uskupení přišel český programátor Marek Palatinus (slush), který také dodnes jedno z nejvýznamnějších uskupení provozuje. Funguje to tak, že uskupení vytvoří téměř celý blok (zahrne všechny transakce apod.), jediné, co chybí, je kryptografická nonce, která spolu s ostatními údaji bude dávat správný hash (menší než hodnota stanovená sítí). Uskupení pak každému těžaři přidělí rozsah, ve kterém má nonci hledat. Těžař hlásí uskupení dílčí výsledky, které jsou menší, než hodnota daná uskupením. Hodnota daná uskupením je větší, než je potřeba na nový blok. Většina dílčích výsledků tak nevede na nový blok, ale uskupení dostává informace, že těžař na problému pracuje a podle počtu dílčích výsledků ho i odměňuje.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
Úplně jednoduše si to představte tak, že pool rozděluje práci – hledání oné správné kombinace – a to většinou podle výkonu zařízení jednotlivým účastníkům.
Mining pooly bychom mohli rozdělit podle různých kritérií na několik základních typů, nejjednodušeji podle principu těžby na:
- P2P pooly (hybridní řešení mezi sólo těžbou a klasickým poolem)
- single (klasické) pooly
- multipooly (pooly s širší nabídkou měn a řízenou volbou právě těžených mincí).
Multipoolem skutečně myslím pool, který má zabudovaný mechanismus přepínání mezi různými měnami podle aktuální situace na trhu a v jednotlivých kryptosítích. Nejčastěji jde o přepínač „měny s nejvyšším profitem“, kdy je ve stanoveném intervalu kontrolována ziskovost všech měn na poolu a těžba je přepnuta na tu měnu, která aktuálně „vydělá nejvíce“.
Shrnutí: Těžíme bitcoiny a jinou digitální měnu | Těžba kryptoměn, těžíme BTC, praktický návod pro začátečníky, začínáme těžit BTC, alternativní měny, solo těžba, mining pool, multipooly.