Vybíráme pool pro těžbu bitcoinu či jiné digiměny
Volbou správného poolu můžete zefektivnit těžbu i o desítky procent, naopak volbou špatného poolu můžete těžit s poloviční efektivitou, v horším případě i přijít o veškerý výdělek (podvod, havárie, chyba nastavení apod.).
Výběr vhodného poolu podle níže uvedených kritérií bude vypadat neuvěřitelně komplikovaně, neberte to, prosím, příliš striktně, jsou to pouze vodítka, co by mohlo o kvalitě poolu vypovídat.
Základní pravidla pro volbu poolu
- zaběhnutý, stabilní pool
- „větší“ pool
Chcete-li mít alespoň nějakou jistotu, že Vám výdělek nezmizí se správcem poolu (podvod, zrušený účet poolu z důvodu překročení trafficu, využití CPU atd.) zaměřte se na stálejší pooly s již určitou historií – jejich příklady najdete na fóru.
Na velikosti záleží – ano, dnes již skutečně na velikosti poolu záleží. Toto neplatilo v prehistorických dobách a dejme tomu, že až tak neplatí například v případě BTC (malé pooly jsou stejně napojeny na velké), ale rozhodně to platí v případě nových měn a měn, které těží jen malý okruh minerů.
Je to ale trochu složitější – pokud má pool vysoký hashrate (výkon), pravděpodobně na něm tedy těží více lidí a odměna se rozděluje mezi více těžařů.
Minimálně si pamatujte pravidlo – je podstatné, jak často pool nachází bloky – bez bloku není odměny. Pokud budete těžit na poolu sami nebo ve dvou, nebude se to mnoho lišit od neefektivní sólo těžby.
Orientačně si můžete vydělit výkon poolu počtem nalezených bloků za dejme tomu posledních 24 hodin:
Zkusme třeba měnu se dvěma funkčními pooly:
A. 494 bloků/24 hodin s výkonem 185 MHs = 185/494 = 0,37
B. 60 bloků/24 hodin s výkonem 30 MHs = 0,5
Který je tedy skutečně lepší?
Ano, ten první – jednoduše řečeno, na 1 blok za 24 hodin potřebuje jen 0,37 MHs výkonu.
Taktéž si můžete prohlédnout grafy průběhu těžby na poolu nebo čas posledního bloku.
Pool s větším spektrem měn
Pool, se kterým máte dobrou zkušenost
V podstatě může navazovat na bod 1 a 2 – větší pooly obvykle umožňují těžbu několika (desítek) měn (na jedné doméně, rozlišeno subdoménou nebo adresáři). Je to trochu začarovaný kruh: starý, prověřený pool –> hodně těžařů –> další kryptoměny –> další těžaři. Takovýto pool, který je schopen na poplatcích, darech anebo vlastní těžbou na vlastním poolu něco rozumného vydělat, si pak může dovolit lepší, výkonnější a stabilnější hardware, čímž zase získá kredit….
Výhoda – pool již znáte, a pokud s ním máte dobrou zkušenost, proč s ním netěžit další měnu.
Navíc pokud mají (některé) pooly jednotný login (účet), je to uživatelsky velmi pohodlné.
Pool s rozumnými poplatky
Nepočítaje těžbu a směnu kryptoměn (a případné „úroky z POS“ nebo transakční poplatky, které si některé pooly nechávají) pak jsou pooly financovány ze dvou zdrojů a to:
- Poplatků (Pool Fees)
- Darů (Pool Donors)
Rozumné poplatky se pohybují od 0 do 1, případně 2% (záleží též na měně).
Dary mohou být i dobrovolné, v nastavení účtu můžete zvolit, kolik % z odměny chcete poolu věnovat (vhodné zejména u poolů s nulovými poplatky).
Pool s rozumnou efektivitou / alespoň průměrným štěstím
O efektivitě a štěstí poolu jsme hovořili v kapitole Pooly podle typu odměňování, připomeňme si tedy jen, že z dlouhodobého hlediska (nebo za nějaký rozumný časový úsek v minulosti – například 7 dní nebo 24 hodin pro krátkodobou těžbu) by se štěstí poolu mělo pohybovat okolo 100% (nebo o něco lépe) a efektivita by měla být téměř 100% (závisí ovšem též na připojených minerech).
Příklad – oba sledované pooly mají efektivitu okolo 99,5%:
Jinak je tomu ale u „štěstí poolu“ – první vykazuje 100,04% za 7 dní, druhý pak 106,4%. Krátkodobě (poslední hodina) je tomu naopak – statisticky nemá ale tento údaj relevantní význam:
Pool s adekvátní odezvou a bez výpadků
Pokud již těžíte na nějakém poolu, hlídejte si případné výpadky poolu (proto vždy mějte záložní pooly) a dále počet zamítnutých, zejména zastaralých akcií (viz Shares). Obdobně Vám může napovědět Váš výkon na poolu (Hashrate) – jen je třeba vyčkat, ne hodnotit podle prvních dvou minut.
V závislosti na Vaší strategii – podle schématu odměňování
Volte PROP (proporcionální) nebo PPLNS (za posledních N akcií) systém odměňování a to v závislosti, jak dlouho chcete danou měnu těžit (a na stejném poolu). Viz Pooly podle odměňování.
PROP – krátkodobě; PPLNS – delší dobu (pomalý náběh, ale výdělky připisovány i po ukončení těžby)
A kde mám ty pooly hledat?
V zásadě máte několik možností
- u nových měn doporučuji zvolit dva nejsilnější pooly ve fóru (https://bitcointalk.org/index.php?board=159.0),
- na stránkách dané kryptoměny,
- v mining kalkulátorech nebo porovnávacích stránkách digitálních měn,
- někdy ve wiki (např. https://litecoin.info/Mining_pool_comparison),
- nebo vyhledávači – „doge pool pool“.
Doporučení – pokud jednou již na poolu těžíte, uložte si jej – jednak nezapomenete vybrat „zbytek odměny“ nižší než je automatická výplata, případně převést do směnárny, pokud není v době těžby měna ještě směňována (a nemáte tedy adresu) a nechce se Vám instalovat klienta, jednak podruhé nemusíte hledat.
U některých měn najdete i grafy distribuce výkonu – můžete si tak udělat představu o výkonu poolů:
https://www.litecoinpool.org/pools
Shrnutí: Volba poolu pro těžbu bitcoinu altcoin | Praktický návod pro volbu poolu pro těžbu BTC bitcoinu nebo alternativních digitálních měn, rady pro začátečníky, pool strategie.