Digitální měny dle distribuce – POS/POW/ICO
Pokud jste se již o kryptoměny zajímali, jistě jste potkali výrazy POS a POW, ICO, případně dalšími.
Proberme alespoň ty základní.
Měny typu POW
Zkratka POW znamená „proof of work“, tedy výdělek za „důkaz práce“.
Jde o základní schéma používané například Bitcoinovou sítí. Bloky připojuje ten, kdo má největší výkon (s jistou nadsázkou – s větší pravděpodobností nalezne řešení ten miner nebo spíše uskupení, které disponuje větším výkonem). Pokud chcete těžit měny typu POW musíte na počátku koupit horníky, dělníky (vlastně výkon). Rozhodující v síti je výkon – viz problematika 51% útoku a energetické náročnosti soupeření. Nové mince vznikají těžením a jen velmi malou část odměny nyní činí transakční poplatky.
Měny typu POS
Zkratka POS pak znamená „proof of stake“, tedy výdělek za „důkaz sázky (vkladu, nároku)“.
Jde o novější model, původně ušlechtilou myšlenku, který byla velmi rychle využita k jiným účelům. Bloky zde připojuje ten, kdo drží největší objem dané kryptoměny (opět s jistou nadsázkou). Jinak řečeno, každý má takovou šanci na vytvoření bloku v poměru, kolik dané měny vlastní. Pokud chcete získat měnu typu „100% POS“, musíte si danou měnu (vlastně podíly na budoucnosti dané měny) koupit nebo pokud jde o kombinovanou měnu POW/POS (lepší varianta), pak nejprve vytěžit. Nové mince pak vznikají z transakčních poplatků (původní verze á la NXT).
Jak získám odměnu z měny typu POS?
Místo těžení necháte na počítači spuštěného plnohodnotného klienta s nějakým kladným zůstatkem. Dle nastavení sítě se každých X minut/vteřin/hodin vygeneruje nový blok a vy máte šanci získat poplatky za všechny transakce, které jsou v tomto bloku připojeny. Šance vzrůstá s vyšším podílem měny, s vyšším zůstatkem – ale zase to není tak, že by vždy blok nalezl vždy ten největší „boháč“ (tak to není ani v POW, vždy je to určitá loterie a štěstí tu hraje svoji roli J ).
Oproti POW má POS v základním schématu tři zásadní výhody:
- prakticky eliminuje možnost ovládnout síť (nehrozí 51% útok, neboť by útočník musel vlastnit více než polovinu měny – pozor s předtěženou měnou vlastní autor dlouho dobu naprostou většinu mincí, 1% premine neznamená, že vlastní 1%, ale že vlastní v počátku 100% a pak to klesá)
- ekologické a ekonomické – jelikož se nic složitého nepočítá (netěží), jen se podle určených pravidel vybere „výherce nového bloku“, není třeba žádný speciální hardware, energie
- všechny uzly (uživatelé), které chtějí vydělávat, musí být plnohodnotnými uzly – musí mít tedy zapnutého plnohodnotného klienta. Jak asi chápete, v případě Bitcoinu a dalších POW měn používají tlustého klienta jen pooly, směnárny a podobné služby, nikoliv koncoví uživatelé. A ještě mineři při sólo těžbě.
Existuje i celá řada dalších konceptů a variant – například Proof of Burn (důkaz spálení), Proof of Fight, Proof of Investment (důkaz investování), Proof of Reserve, Proof of Stake Velocity (PoSV) atd.
Pro začátek ale bude stačit, když si budete pamatovat
POW perioda/měna= můžu těžit POS perioda/měna = musím držet (vlastnit)
Měny podle principu distribuce a emitování nových mincí můžeme tedy rozdělit minimálně do 3 základních skupin:
- (100%) POW – měna se musí vytěžit
- (100%) POS – měna se musí prodat/koupit nebo distribuovat jiným způsobem
- Kombinované POW/POS – část měny je vytěžena, část se vytváří jako „úroky z držení“, jako výnos ze „sázky“ (stake)
Jenže celé nám to ještě komplikují tzv. předprodeje z předtěžených mincí (premine/instamine).
A co kryptoměny s PREMINE, INSTAMINE – není to podvod?
Kromě nejrůznějších konceptů se budete velmi často potkávat s tzv. PREMINE nebo INSTAMINE měnami/mincemi. Ve své podstatě jsou to před-těžené mince (nebo průběžně těžené – odváděné mice), které drží „tým vývojářů, autorů měny “.
Od počátku jsou PREMINE předmětem sváru – jedni je zásadně odmítají a těží pouze měnu s 0% premine, jiní těží pouze měny s „rozumným podílem premine (třeba 1-2%)“ a jiní těží zkrátka cokoliv, co přijde (a specifikace měny je nezajímá).
Premine existují a jsou využívány z mnoha různých důvodů, záleží na konceptu měny. Ne všechny premine jsou polštářek pro autora, který se jich snaží předtěžit co nejvíce a jakmile se dostane na trh, uplatní techniku PUMP&DUMP a zabalí to.
Hidden Premine nebo Hidden Launch – tedy podvodné předčasné spuštění těžby ideálně s blokací klienta a skryté neohlášené před-těžení nebo průběžné těžení do kapsy (no tak peněženky) autora zadrátované někde hluboko v kódu – i tak ale bohužel může vypadat koncept nové měny.
Skryté premine bylo naposledy objeveno u ELITEcoinu, který v „iniciálním investičním předprodeji“ prodával Bittrex. Nebylo to poprvé a určitě ani naposledy. Obchodování s měnou bylo samozřejmě zastaveno a měna zůstává na indexu, tedy mrtvá.
Každopádně PREMINE/INSTAMINE musí být veřejně oznámeny (kdy a jak se budou těžit, veřejně nebo soukromě, před startem nebo průběžně apod.) a ideálně i s rozpočtem, jaký objem na co půjde a co zůstane autorům. A obecně se za přijatelné pro měny typu POW považuje premine do asi 2%. U měn typu 100% POS je to samozřejmě jinak.
K čemu tedy slouží oznámené PREMINE nebo INSTAMINE?
Odměna autorovi – autor nebo jeho tým přeci jen vložili do nové měny určitý kus práce a nějaké investice, můžeme tedy říci, že by nějaká ta odměna (přiměřená) měla týmu patřit – ostatně po uvolnění měny mineři mají velkou šanci nepoměrně jednodušeji (začínáme na minimální diff) vytěžit větší objem měny k dalšímu obchodování.
Odměna dalším propagátorům („Bounties“): nezřídka kdy je poskytována odměna zakladatelům nebo provozovatelům Faucetů (viz Vzorky zdarma), ale též poolům (vzniká velké množství měn a pro rozumný rozvoj měna musí být těžena na poolech, ale pooly zase nechtějí plýtvat svým výkonem jen tak pro každou novou minci s mizernou nadějí že ty 1% poplatků pokryjí náklady).
Reklama a propagace – kryptoměn je mnoho, je těžké se prosadit, autoři tedy musí něco věnovat i do reklamy a propagace.
Vývoj (development) – často se objevují i odměny za další vývoj měny – překlady, testování, on-line peněženku, block explorer apod.
A teď některé specifické záležitosti:
„Premine pro volnou distribuci“ – vytěžená měna je volně (zdarma) rozdávána všem, kdož projeví zájem (Free IPO/ICO Distribution) nebo, od dob Auroracoinu jako měny pro každého Islanďana, určitým skupinám, typicky občanům daného státu (a zase jsme u „kopírování nápadů“ – máme tedy desítky „národních měn“ SpainCoin, Isracoin atd. s různou formou distribuce, i volnou)
Předtěžené mince určené k prodeji
„Investiční nabídka, předprodej (ICO/IPO)“ – jednoduše řečeno, část měny je předtěžena a je nabídnuta „investorům“ ke koupi nejčastěji za BTC, případně jinou (národní, fiat) měnu. Logická, byť velmi kontroverzní záležitost, která v současné „nepřehledné době“ může měnu zabít na samém počátku anebo ji nastartovat. Pokud nastartuje, investoři pak hrají vabank – na některých dobře vydělají, jiné skončí v propadlišti dějin.
Podívejme se tedy na ně podrobněji.
Měny s předprodejem či prodejem – ICO/IPO/ICD/IPCO a další taková ta písmenka
S „předprodejem“ (u měn typu POW/POS) nebo „prodejem“ (POS) se dnes můžete setkat velmi často, zhruba polovina nových měn dnes tuto strategii využívá.
Aby to lépe marketingově vypadalo, prodej předtěžených mincí je označován mnoha zkratkami jako:
- Initial Coin Offering(ICO)
- Initial Coin Offering Distribution (ICOD)
- Initial Public Offering(IPO)
- Initial Public Coin Offering (IPCO)
- Initial Crypto Distribution (ICD)
100% POS s prodejem měny
V případě měn typu 100% POS jsou „předtěženy“ všechny mince, které jsou určeny pro prodej. Autor měny může vytěžit celý objem klidně v rámci prvního bloku – záleží, jak je napsán algoritmus sítě. Další mince pak vznikají již jen jako „úroky z držení (sázky)“, formálně pak z transakčních poplatků.
Ostatní kryptoměny
Ve všech ostatních případech je předtěžen určitý objem měny a je nabídnut investorům v rámci tzv. „počáteční nabídky měny (ICO)“.
Podívejme se na konkrétní příklad ze včerejška.
Pravděpodobně čínský autor oznámil 22/9 uvolnění nové měny HAR k datu 7/10 a takovouto specifikací:
- Block 1: 50,100,000 HAR (premine)
- Block 2 – 100: 0 HAR (premine)
- Block 101 – 300: 2000 HAR
- Block 301 – 1000: 1000 HAR
- Block 1001 – 520000: 25 HAR
Celkový objem měny: ~ 64 mil. HAR
Což znamená, že v rámci prvního bloku předtěžil 50,1 mil. mincí z 64 mil a tyto nabídl do předprodeje (ICO) za úvodní cenu 0.00000050 BTC.
Současně si nedokázal zajistit ani tzv. escrow provider (a), tedy nějakou třetí stranu, která by jednoduše řečeno předprodej zajišťovala a tak měnu k prodeji nabízí sám a to pouhým zveřejněním tzv. „Escrow address“ – 1EKZk8wU1DdcU6HHwgDj3hWZaFGKjiUE1s (DEV escrow)
Na tuto adresu se můžeme podívat přes nějaký block explorer – třeba blockchain.info:
No a jak sami vidíte, předprodej má obrovský úspěch – naprostá nula. Ovšem netřeba se divit – na měně není opravdu nic zajímavého.
Otázka tedy jen zůstává, když nic neprodal, jestli bude vůbec někdy dopsán a uvolněn klient a měna bude těžena nebo je „mrtvá ještě před startem“ – DBA/DOA (Dead before arrival).
Poznámka: samozřejmě že nikoliv.
Nová měna s ICO by tedy měla mít v první řadě zajištěného solidního „escrow“ agenta, nejčastěji to bude směnárna typu Bittrex. Ovšem ani toto nezaručuje solidnost autora a úspěch měny….
Takže jiný příklad – BitSwift (SWIFT) z 3/10/2014
Nabídka ICO vypadala takto:
- Initial Coin Offering Distribution (3/10-6/10):
- Cena (pevná) 0.00008000 satoshi
- Celkem: 4 mil. SWIFT
- Celková ICO kapitalizace: 320 BTC (8000 satoshi x 4 mil.)
- Hostováno (agent) : Bittrex Exchange
- Neprodané mince budou definitivně zničeny (spáleny – „burned“)
- převod na 4 adresy po 25% příjmu = 4 x 78.5 BTC (mínus poplatky Bittrexu)
- Vyprodáno během 6 hodin
- Úrok z POS 3% ročně
- Minimální doba držení 4 hodiny
Podíváme-li se dnes na trh (8/10 Bittrex), vypadá takto:
Aktuálně se tedy prodává za pětinásobek. Úrok asi nebude to nejzajímavější.
Shrnutí: Digitální měny dle distribuce POS ICO – Digitální měn dle algoritmu distribuce, POS, POW, ICO, prodej a předprodej kryptoměn, předtěžené měny, IPO, proof of stake, proof of work.