Strategie obchodování – BTC a další digiměny
Pokud budeme chtít digitální měny pouze prodávat, máme na výběr, podle mých zkušeností, několik málo „lidových strategií“ jak na to. Této strategii ale ještě musí u těžařů něco předcházet. Strategii prodeje kryptoměny musí předcházet strategie těžby – pokud se nebudeme bavit o spekulativních obchodech a nákupu kryptoměny!
Nezapomeňte též na další základní pravidlo pro plánování těžby:
Kryptoměna bez směnárny (může přijít i později, při startu měny většinou na burze není) je mrtvá měna. Zkrátka není ji za co vyměnit. Stejně tak měna obchodovatelná na burze, ale dlouhodobě bez poptávky je mrtvá – objem obchodů je nulový, všichni chtějí prodat, nikdo nechce koupit = pat, mat.
Průměrná strategie „rychle/ihned prodat“
V případě malých objemů pravidelně zasílaných z poolů nebo peněženky a obchodovaných automaticky dojde většinou k rychlému prodeji (v závislosti na typu nastavení automatického příkazu podle SELL/BUY) a současně k jakémusi rozmělnění kolísání kurzu (zprůměrování). Můžeme tedy říci, že půjde o jakousi průměrnou strategii – ráno prodám za 66, odpoledne za 67, v noci za 66, druhý den 62-67-68 atd. Toto platí zejména u trhu typu „CHOP“ s malými výkyvy kurzu.
Využití strategie cizí strategie „pump & dump“
Velmi riziková strategie, v případě úspěchu však může být velmi zisková. U kryptoměn je využití této zakázané, neetické praktiky, úplně ukázkové (premine, malý trh, snadné ovlivnění, volatilita trhu…)
Zejména nové kryptoměny bývají vysoce volatilní (typické jsou tedy prudké výkyvy kurzu) a velmi často jsou předmětem manipulace (nezřídka kdy i prvoplánovité) – strategie je pak označována jako „pump & dump“ (P&D).
Více než tisíc slov poví obrázek:
A tak přesně tato technika funguje. Na začátku je investor, v našem případě autor(ři) – OP, DEV – nové kryptoměny, který skupuje (v našem případě ještě předtěží jako tzv. PREMINE) větší objem zpočátku prakticky bezcenných „mincí“ a jelikož je trh na počátku velice nelikvidní, stačí pár nákupů a cena měny letí nahoru. Toto zaznamenají další spekulanti, ti také nakoupí, současně mineři přesunou těžbu na tuto měnu, neboť vidí, že její cena roste a je o ní zájem.
Ideálně pak spekulant cenu šroubuje drobnými nákupy výrazně nad kurzem a cena dále roste.
Podívejte se například na jeden historický příklad – těžil jsem novou minci SEED, která je hned od samého začátku ve fázi PUMP – viz řádek 2: zatímco prodejní cena již spadla k 0.1 BTC (!!!), klidně co chvíli realizuje obchod okolo 0.2 BTC/SEED.
Jakmile je cena dostatečně vysoko, manipulátoři se svých „peněz“ zbaví, tedy prodají je s mnohonásobným ziskem (v případě premine jde vlastně skoro o čistý zisk – žádný nákup nebyl realizován). Cena začne následně padat, většina vlastníků se snaží drženou měnu ve fázi DUMP prodat, což způsobuje obrovský převis nabídky a cena stále padá.
Je pak velmi pravděpodobné, že „autoři měny“, kteří již mají vyděláno, svoji síť a měnu nechají „zemřít“.
Na rozdíl třeba od akcií je tato technika u kryptoměn extrémně rychlá – celý proces proběhne v řádech hodin maximálně dnů. Pravdou je, že se již s touto technikou počítá a objemy jsou tak poměrně nízké a nepředstavují většinou výrazné ohrožení nebo významný zisk pro daného „pumpera“.
Této zakázané a neetické praktiky je možno, s nějakým tím rizikem, efektivně využít:
- vyberu si jednu z nových měn,
- začnu těžit pokud možno od jejího uvolnění na trh (zpočátku nízká diff),
- natěžím určitý objem, držím na poolu nebo v peněžence,
- jakmile se objeví na některé z burz, přesunu měnu na účet směnárny a pečlivě sleduji kurz,
- jakmile jde prudce nahoru a objem trhu je dostatečný, prodám dříve, než přijde dlouhodobý propad
Samozřejmě, teorie je to pěkná, v praxi je to ale mnohem horší.
Příklad – pokračujme tedy v prodeji vytěžené měny SEED:
V prvním kole po přesunu se mi podařilo realizovat alespoň částečně (Partial) prodej 0.002731042 SEED (viz Units Filled) za cenu 0.19999988 BTC.
To sice vypadá jako dobrá cena, ale zkusme si provést analýzu podle specifikace této měny.
Jde o měnu typu POW/POS s velmi specifickým úročením – 269% denně v období bloků 10.101 – 20.100. Za sedm dní (Maximum Age) mi to vychází 1019 mincí z jedné. Je jasné, že tato fáze „growth period block“ pořádně zahýbe s cenou před ní a následně po ní.
Prostým výpočtem lze dojít k závěru, že pokud v té době bude vytěženo asi 10.000 mincí (nepočítám teď ICO), mohou se zúročit na 10.000 x 1.000 tedy na 10.000.000 mincí. Kdyby tedy zůstaly na ceně 0.2 BTC, tržní kapitalizace by činila 10 mil. X 0,2 BTC tedy 2 miliony BTC. Hm, neumím si představit, kde by se 2 mil. BTC daly otočit. Jinak tržní kapitalizace by činila 2 mil. BTC x 300 dolarů (dnes) = 600 mil. dolarů. Takže by z ní po sedmi dnech byla dvojka na trhu.
Pravděpodobnost nulová. Vím, že takto by to fungovat nemělo – vydrancovat a zmizet. Obecně by se měny typu POS měly držet „na mléko“, ne prodávat „maso jakmile trochu uzraje“. Jenže svět kryptoměn je asi příliš divoký a rychlý (vit etický problém).
Závěr: prodat co nejdříve za cenu nad 0.15 BTC. Nu ale neměl jsem čas dopoledne nad tím sedět, takže cena jde podle očekávání dolů a nyní se to již nevyplatí. Budu tedy čekat co s cenou provede očekávání před víkendem, kdy přejdeme z fáze POW do POS 269% + dále 16% prvním rokem.
Takže ze studijních důvodů převádím zbytek do peněženky – desktop verze, zkusím do bloku 10.101 dotěžit alespoň do jednoho celého SEEDu (odměna je 0.1 SEED). Pokud nebude slušná cena před víkendem, pokusím se prodat během POS s 269%. Jelikož se sena nyní drží těsně pod 0.1 BTC/SEED, pokud teď prodám zbytek, bude akorát na svém, malinko v zisku. Těžba byla těžší, než jsem předpokládal (i přes jasné a selským rozumem počitatelný vývoj ji samozřejmě těžilo extrémní množství minerů s extrémně vysokým výkonem).
Spekulace na vzestup
- další možností je „spekulovat na vzestup kurzu těžené kryptoměny“
- v tomto případě vypneme automatické obchody a měnu necháme na účtu kumulovat (ve směnárně, případně peněžence), případně rovnou zadáme pokyn k prodeji do „fronty“
- pokud nejste zdatní v technických analýzách a trendech, budete muset spoléhat na instinkt a odhad
- pokud je kurz měny XY dnes 0.0005, můžete například spekulovat (vidíte v posledních dvou týdnech pohyb stranou, v posledních dvou dnech +15% denně) na hodnotu dvojnásobnou 0.001; pak zadáte obchod za tuto cenu a čekáte, zda se měna na tuto prodejní cenu dostane
- pozor na „nesmyslné nabídky“, které se na burze vyskytují (najdete je na spodu knihy objednávek), takových úžasných prodejů opravdu nedosáhnete (často jsou tam z jiných, manipulativních, důvodů)
- velmi efektivně lze i pro budoucí obchody využívat v případě Cryptsy tzv. Triggery (spouštěče) – viz dále
I pokud nechcete obchodovat, pouze prodávat (čti směnit na konvertibilní měnu), lze využít pro orientaci na trhu kryptoměn a vývoji na jednotlivých burzách část následující obchodní strategie.
Arbitráž – strategie „stejné měny“
- arbitráží je zde myšlen její méně často používaný význam a to využívání cenových rozdílů mezi trhy k bezrizikovému zisku, jde už ale o spekulativní nákup a prodej, nikoliv prostou směnu z těžby
- existuje několik desítek směnáren, kurzy se u jednotlivých mohou lišit i o desítky procent, zejména dočasně – ovšem stejně tak ceny mohou na téže burze „lítat“ během jediného dne i o stovky procent
- pokud dokážete dodržet následující pravidlo, budete v zisku
- nákup měny na burze 1 vč. poplatků (i za výběr) JE LEVNĚJŠÍ než prodej měny na burze 2 včetně poplatků
- rizikem je ale objem trhu a volatilita, než se Vám podaří uskutečnit nákup, převod, vklad a prodej na jiné burze, kurz daného páru může být úplně jinde (zejména u menších směnáren)
- na internetu najdete řadu stránek, které Vám tuto strategii dokážou propočítat, zisk Vám ale stejně nezaručí
- strategie je velmi náročná, ideálně byste museli držet velký objem mnoha kryptoměn a věnovat tomu velké množství času s nejistým výsledkem
- samozřejmě existují desítky „specializovaných webů“, které tuto strategie provádějí automaticky za Vás (a slibují výdělky XY % denně), ovšem z 99% jsou to staří dobří „šmejdi“
Dalším problémem je tu totiž nepoměr v „prodejní síle“ (a tedy v nabídce a poptávce) jednotlivých směnáren – jednoduše řečeno, na menších směnárnách nedokážete nakoupit/prodat takový objem za nižší/vyšší cenu, aby se Vám to vyplatilo.
Zjednodušený příklad: ráno jste mohli nakoupit (někdo prodával) za 3 satoshi na Cryptsy asi 500.000 MINT a prodat na Poloniex za 4 satoshi. Teoretický zisk (bez poplatků směnárně a síti) by byl 25%.
Jenže poptávka na Poloniex byla pouhých 10.000 MINT:
A další byste museli již prodávat se ztrátou – zase za 3 satoshi (a do ztráty Vás dostanou právě poplatky).
Jenže to samé ale můžete provést v rámci jedné směnárny obdobě tzv. daytradingu, v našem pojetí spíše průběžného obchodování.
Průběžné obchodování (obdoba daytradingu) s vytěženou měnou
Pokud se Vám podařilo vytěžit určitý rozumný objem nějakých altcoinů, můžete vyzkoušet i spekulovat, obchodovat s různými měnami.
- Vyberte si co „nejsilnější“ směnárnu (Cryptsy nebo Bittrex).
- Zvolte si obchodní strategii – objem investic, časový horizont, limit minimálního zisku a maximální ztráty.
- Sledujte trh a v případě, že se vyvíjí očekávaným směrem, zadejte obchodní příkazy (nákup/prodej) v souladu s Vašimi limity.
V tuto chvíli je pro analýzu průběžného obchodování nejpohodlnější Bittrex – velmi přehledně zobrazuje vývoj trhu za posledních 24 hodin ať již ve formě „tickeru“ nebo v přehledech „Live Market Data“.
Prosím uvědomte si, že na trhu jsou vždy opravdu velcí hráči, kteří určují trendy vysokými objemy prodejních příkazů a dále fakt, že velkou roli zde hrají zákulisní informace. Také „manipulace“, zejména „pumpers“ (viz strategie PUMP&DUMP). Na rozdíl od přísné regulace klasických obchodů (burza) je svět kryptoměn neregulovaný, technika P&D a další jsou zde vlastně tolerovány.
VAŠÍM ÚKOLEM, odhlédneme-li od morálního hlediska, je tyto triky a manipulace rozpoznat a odhadnout, kdy se BLÍŽÍ a využít jich. Je to smutné, ale je to nejjednodušší cesta k vysokým ziskům, byť s vysokým rizikem.
Takto nějak vypadá klasický graf vývoje průměrné měny – na začátku nějaká očekávání, po čase zájem opadá:
Pump & Dump a reakce trhu
A jedna povedená měna:
Měna bez života, mrtvý trh
Pozor je dobré
- nevšímat si startovní ceny, prvních pár prodejů vystřelí cenu někam do výšin (uměle nebo díky neznalosti adekvátní aktuální hodnoty měny po startu, stačí minimální objemy)
- všímat si vždy objemu obchodů
- uvažovat v procentech nebo v přepočtu na konvertibilní měnu – jestliže kurz vyskočí z 0.0005 na 0.001, je to výrazně více (+100%) než z 0.5 na 0.6!
- je dobré znát hodnotu bloku, obtížnosti těžby a celkového objemu měny (například 42coin je aktuálně někde okolo 6 BTC, což vypadá miliónově, nicméně vytěžit dokážete jen milióntiny mince)
Praktické využití – průběžné obchodování
Nelze dát, či vlastně připomenout, jen dvě základní rady:
Snažte se co nejlevněji nakoupit a draze prodat.
Faktury bohužel nemůžete platit pozdě, tady se platí hned J
Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.
Mějte vždy tedy na paměti přiměřenou míru zisku a současně limit pro ztrátu – pokud se trh pohybuje opačným směrem (cena padá), zvažte, zda je lepší ztratit 10% nebo doufat, že se to otočí. I to je samozřejmě běžné.
Pokud to jde, zaměřte se na nové měny, podobně jako ve strategii těžby – zda může mít měna úspěch, Vám napoví mnoho indikátorů (dnes se například počítá, kolik stran komentářů již nová měna před startem dostala – míra zájmu) – viz Strategie těžby nových měn.
Vraťme se opět do historie – SEED:
Jeden SEED se po startu dal koupit za 0,07 BTC (bohužel si nevzpomínám, na kolika skončil v ICO, cena byla progresivní). Nebo se dal jeden SEED přes noc vytěžit s výkonem cca 500 MHs (scrypt).
Pokud jste tedy nakoupili 1 SEED za cenu 0.07 při otevření trhu (6.10.), druhý den zhruba v hodinovém časovém okně jste mohli prodat za 0.2 BTC/SEED. Výdělek tedy asi 0.13 BTC na jeden SEED.
Nu ano, okno bylo příliš krátké, vstoupil jsem do něj na samém konci a podařilo se mi prodejní příkaz již realizovat jen částečně.
Zajímavější příklad pak najdete třeba v kapitole Strategie těžby:
Shrnutí: Strategie obchodování BTC a digiměn – Praktické návody pro začátečníky, nákup, prodej, směna, obchodování s bitcoinem a altcoiny. Strategie na burze, směnárny, dump, pump, vzestup, kurz.